AnasayfaHaberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

8.3.2017 22:00:00
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
BASIN AÇIKLAMASI
         8 Mart 1857, Kadınların Amerika’da bir tekstil atölyesinde ücret eşitsizliğini ve uzun çalışma saatlerini protesto etmek için başlattıkları eşitlik mücadelesinde, grev sırasında çıkan yangında hakları uğruna can verdikleri gündür. Bu olay dünyada yankı bulmuş ve emekçi kadınların eşitlik arayışları devam etmiştir.
         8 Mart’lar, dünyada kadınların eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin dile getirildiği ve emeğe, bedenine, kimliğine sahip çıkarak kadın sorunlarının örgütlü olarak bir kez daha duyrulduğu bir gün haline gelmiştir.
         Ülkemizde 8 Mart’la ilgili ilk toplantı 1921 yılında Ankara’da yapılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşunu izleyen ilk 10 yılşda kadınlar Atatürk Devrimleriyle başta eğitim, aile ve siyasette eşit haklara sahip olmuştur. Türk kadını bağımsızlık savaşında verdiği büyük mücadele ile eşit yurttaş konumuna gelmeyi hak etmiştir.
         Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Türk Kadınına bu hakkın bir lütuf olarak verildiği kanaatinde değiliz, kimse bu kanaatte olamaz. Bir memleketteki, yurdun her tarafı istilaya uğradığı zaman, kadınlar ateş altında erkeklerle beraber omuz omuza çalışırlar. Memleketin geri kalan kısmını korumak ve beslemek için tarlanın kara toprağından yiyecek çıkarmaya çalışırlar elbette onların yurdun her köşesinde ve her tabakasında söz söylemeye hakları vardır….”
         Ancak; günümüzde yasalarda kadınlara eşi,t haklar tanınmış olmasına rağmen Türkiye’de kadınlara karşı ailede, eğitimde, istihdamda, siyasette ayrımcılık devam etmekte kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler sorunlarına çözüm getirmek için özellikle son 10 yılda kararlı bir devlet politikası uygulanmamaktadır. 2017 yılının sadece ocak ayında 38 kadın evliliğini veya ilişkisini sonlandırmak istediği için, kendi hayatına dair karar almak istediği için, kocası veya yakın aile bireyi bir erkek tarafından katledilmiştir. Eşit hak mücadelesi için çıkmış olduğumuz yolda en temel hakkımız olan yaşama-hayatta kalma hakkımız için mücadele etmek zorunda kalmaktayız. Şiddetin, ayrımcılığın her hürüne “ HAYIR” diyoruz.
         TÜBAKKOM olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ilke ve devrimlerinin yol haritamız olduğunu tekrarlıyor, şiddetin olmadığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, gerçek demokrasinin yaşandığı bir Türkiye umuduyla tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.


TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ KADIN HAKLARI KOMİSYONU Adına
Manisa Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı
Av. Gözde DELİKTAŞLI
Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili Basın Açıklamasının video görüntüsünü aşağıdaki Linkten izleyebilirsiniz.
https://youtu.be/_Avqw_8KA3A

Fotoğraf Galerisi