AnasayfaHaberler

23.04.2019 23 Nisan Etkinliği

24.4.2019 10:00:00
23.04.2019 23 Nisan Etkinliği

 

      Manisa Barosunun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri gün boyu Manolya meydanında yapılmıştır. Böylesine anlamlı bir günde Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonumuz üyesi Kadın Avukatlarla ve Manisa Barosu üyesi Avukatlarla manolya meydanında Halkla, çocuklar ile birlikte günün anlam ve önemine yakışır bir kutlama yapılmıştır.

 

 

23 NİSAN 2019

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

      Kurtuluş Savaşı'nın meşruiyet organı TBMM'nin açılışının 99. yılını kutladığımız bu gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1929’da çocuklara armağan edilmiş, ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, bir milletin geleceğidir. Ancak Atatürk tarafından tüm çocuklara armağan edilen bu gün, Dünyada ve Türkiye'de çocuk hak ihlalleri ortadan kalkmadıkça gerçek bir bayram olamayacaktır.

 

      1979'un UNESCO tarafından 'çocuk yılı' ilan edilmesiyle de bu bayram uluslararası nitelik kazanmıştır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir. Fakat ne yazıktır ki bugün 23 Nisan’ın anlamından uzaklaşarak çocukların kayıplarına dikkat çektiğimiz bir gün haline gelmiştir.

 

      Çocuklara ilişkin olarak yaşanan ihmal ve istismar olayları, eğitim ve çocuk adalet sistemindeki çarpıklıklar, işçi çocuklar, mülteci ve göç mağduru çocuklar, çocuk hapishaneleri, çocuk evlilikleri, adaletsiz gelir dağılımı, tutuklu ve hükümlü çocuklar,  çatışma bölgesindeki çocukların hak ihlalleri,  risk altındaki çocuklar, korunmasız ve ailesinin gelişimine destek olamadığı, devlet eliyle bakılamayan çocuklar, bugün de eksik ve hatalı politikalar sebebiyle varlığını sürdürmektedir.

 

      Çocuğun üstün yararı, çocuğun önceliği ayrımsız tüm çocuklar için gerçekleşmediği sürece de çocuklar gözyaşı dökmeye devam edecektir.  23 Nisan'lar, çocuklara hukuksal ve toplumsal olarak önem verilmesiyle birlikte çocuk haklarının ortaya konması yanında çocuklara yardım, destek ve teşvikin ön plana çıkması için bir vesiledir.

 

      Yöneticilerin yalnızca 23 Nisanlarda koltuklarını bir kaç saatliğine çocuklara bırakmasıyla sorunların çözülmesi olası değildir, hükümetler çocuklara dair katılımcı bir politika izlemelidir. Çocukların karar verme mekanizmalarına katılımı Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin temel ilkelerinden biridir. Karar mekanizmalarına katılmak çocukların ve gençlerin hem temel hakları hem de demokratik ve barışçıl bir yönetim için gerekli bir destektir. 18 yaşına kadar her birey çocuktur. Çocukların dil, din, ırk, cins vb. hiçbir ayrım gözetmeden yaşaması ve gelişmesi için tüm düzenlemelerde çocuğun yüksek yararının gözetilmesi gerekmektedir.

 

      Böylesi günlerin, tüm çocuk hak ihlalleri son buluncaya ve gerçekten bayram havasında kutlanıncaya kadar çocuklarla ilgili sorunlara dikkat çekmek ve çözümleri gündeme getirmek işlevini yerine getirdiği açıktır. Çocuklara yönelik tüm hukuksuzluklarda onların yanında olacağımızı, her türlü çocuk hak ihlalinin takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.  Mevzu çocuk olunca "hemen" harekete geçilmeli diyerek bizler, aydınlık yarınlarımız çocuklarımızın hiçbir ayrım gözetmeksizin yaşama, gelişme ve korunma haklarının gerçekleşmesini sağlayıncaya kadar mücadele edeceğimizi belirtiyor, tüm çocukların güldüğü gerçek bayramlar diliyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

 

 

MANİSA BARO BAŞKANI

MANİSA BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI

 

AV. ALİ ARSLAN

AV. PINAR KINA CANDEMİR